Když v domě zaútočí plíseň
Když se v domě začne zabydlovat plíseň, může se to dost nehezky podepsat na zdraví jeho obyvatel. Začne to obvykle bolestí hlavy, špatným dýcháním nebo žaludečními problémy. Často přichází zánět spojivek, vyrážka, atopický ekzém. Potom třeba také alergie a astma. Ale může být i hůř. Plísně mohou způsobit velice nebezpečné toxické reakce. Mohou přivodit i onemocnění rakovinou a v těhotenství poškození plodu či potrat. Těmto vetřelcům tedy nesmíme v našich domovech vytvářet vhodné podmínky k růstu. A pokud se jim podaří pod naši střechu dostat, rychle s nimi zatočit!
Vyhovuje jim vlhkost
Nejlépe se plísním roste tam, kde vzdušná vlhkost přesahuje 60 % a k tomu je teplota od 20 do 25°C. Ideální podmínky pro ně pak podpoříme, když málo topíme a málo větráme. Začnou se usazovat a rychle růst na rámech oken, na stěně za nábytkem i na něm, v málo větraných koupelnách a toaletách. Mají v oblibě také zanedbané části klimatizací. V některých obydlích se objevují pravidelně s chladnějším a vlhčím počasím. Musíme s nimi hned začít bojovat. Snižovat vlhkost v místnostech, postarat se o topení a pravidelné větrání.
Najít a odstranit příčinu
Nejdůležitější je najít příčinu tohoto problému a snažit se o jeho rychlé odstranění. Někdy je potřeba vyměnit nevyhovující okna, která mají nedostatečnou izolaci. Na jejich vnitřní tabule se dostává chladný vzduch a okna se začnou rosit. Vlhkost může procházet také zdivem. Řešení je pak ještě nákladnější, protože je nutné provést rozsáhlejší stavební úpravy. Tyto práce patří samozřejmě do rukou profesionálů. Patří k nim například izolace zdí, impregnace zdiva chemickou injektáží, vysušení zdí pomocí elektroosmózy nebo zateplení fasád.
První pomoc zvládneme sami
Plesnivé zdi musíme dát první protiplísňovou pomoc rychle a použít vhodné přípravky. Nastříkáme jí např. Savem na plísně. Pak ji ještě za vlhka odstraníme pomocí špachtle. Dále provedeme ještě dvakrát protiplísňový nátěr. Nakonec vymalujeme za použití barvy s protiplísňovou složkou.