Třezalka – magické účinky pro vaše tělo
Jste milovníci bylinek? Rádi si vychutnáte bylinný čaj v pohodlí domova s knížkou v ruce? Pak tu máme něco pro vás. O bylinkách se už dlouho ví, že mají léčivou moc. Pojďme si rozebrat třeba takovou třezalku. Slyšeli jste o ní už někdy? Třezalku poznáte podle jejich žlutých květů. Tyto květiny obsahují látky hypericin a pseudohypericin. Hypericin má prokázané antivirotické účinky, což znamená, že působí proti různým virům a retrovirům, a to i včetně HIV. V současnosti je třezalka testována jako léčivo na rakovinu. Druh třezalky – třezalka tečkovaná – má dokonce sedativní účinky, které tlumí neurony v mozku.
Dále mají třezalky protizánětlivé účinky, hojivé účinky, povzbuzuje vylučování žluči a látkovou výměnu. Můžete tedy třezalku použít na léčení ran a pohmožděnin. Rostlinka se také využívá ve fyzioterapii k čištění krve, léčení ekzémů a při depresích. A jak se květina užívá? Většinou se užívá ve formě nálevu z nati nebo tinktury. Třezalka se nachází a pěstuje téměř po celé Evropě – v Číně, Malé Asii nebo v Africe. Naleznete ji například v pohoří Atlas a obecně především v horách. Existuje cca 380 druhů třezalek, ale u nás v Čechách najdete jen jeden druh, a to třezalku tečkovanou. Jak připravíte čaj ze sušené třezalky?
Na třezalkový čaj budete potřebovat 2 čajové lžičky třezalky. Ty zalijete v šálku horkou vodou a necháte 15 minut louhovat a poté přecedíte. Tento čaj třezalka je vhodné pít až třikrát denně. A co se týče míchání třezalky s jinými bylinkami, tak toho se bát nemusíte. Jiné bylinky totiž její účinnost doplní nebo i posílí. Zaujala vás třezalka? Mrkněte na stránku Darka company a třezalkový čaj si můžete objednat rovnou domů. Třezalka se prodává v balení. Nejmenší balení obsahuje 100 gramů sušené třezalky a je za 66 Kč. 250 gramové balení je za 140 Kč. Pokud byste chtěli třezalku do zásoby, můžete si objednat i kilogramové balení, které stojí 528 Kč.